Kwas polimlekowy jest dobrze przebadanym jednym z najsilniejszych stymulatorów produkcji kolagenu, którego działanie jest poparte licznymi badaniami klinicznymi i szeroko opisane w fachowej literaturze. Jest całkowicie biodegradowalny, a jego rozkład w tkankach następuje w czasie około 18 miesięcy od podania, a w miarę jego degradacji zwiększa się ilość fibroblastów pobudzanych do produkcji kolagenu i elastyny.
Pozwala spowolnić proces starzenia, poprawić wygląd i napięcie skóry oraz tkanki podskórnej oraz delikatnie wypełnić, a to wszystko w sposób bardzo naturalny i budowany stopniowo. Doskonale wpisuje się w bieżące trendy, stawiające na naturalność oraz działanie prewencyjne w medycynie przeciwstarzeniowej. lIość zabiegów jest uzależniona od stanu wyjściowego skóry i tkanki podskórnej oraz od oczekiwań pacjenta. Powinno się wykonać minimum dwa zabiegi w odstępie co najmniej 2 miesięcy.
Wskazania
Głównymi wskazaniami do stosowania kwasu polimlekowego są utrata elastyczności skóry oraz objętości tkanek poddanych zabiegowi:
- twarz
- szyja
- dekolt
- grzbiety dłoni
- uda
- pośladki
- skóra brzucha
Postępowanie pozabiegowe
Przy podaniu kwasu polimlekowego zalecane jest regularne masowanie okolicy poddanej zabiegowi przez okres około 5-7 dni, 5 razy dziennie przez 5 minut. Masaż ma na celu równomierne rozprowadzenie preparatu w tkankach i zminimalizowanie ryzyka powstawania guzków.
Przeciwwskazania do zabiegu
- aktywny procesem zapalny skóry
- chorobę nowotworową
- choroby autoimmunologiczne
- zaburzenia hormonalne
- bliznowce oraz blizny przerostowe
- choroby tkanki łącznej
- ciążę i karmienie piersią
- niechęć do stosowania zaleceń pozabiegowych
Działania niepożądane
- krwiaki
- zasinienie
- zakażenie i ropień
- odczyn zapalny w miejscu wkłucia
- obrzęk i bolesność okolicy poddanej zabiegowi
- reakcja uczuleniowa
- guzki podskórne
- ziarniniaki zapalne