Opis zabiegu leczenia nadpotliwości
To oczywiste, że pocenie się to po prostu naturalny proces fizjologiczny. Zapobiega przegrzaniu się naszego organizmu. Gruczoły potowe są ważnymi elementami, odpowiadającymi za właściwą termoregulację. O problemie mówimy wtedy, gdy pot zostaje wydzielany w nadmiernej ilości, niż ta potrzebna naszemu ciału. Nadmierna potliwość dłoni, pach i stóp jest nie tylko nieprzyjemna ze względów estetycznych, ale także stanowi pewną uciążliwość w naszej codzienności. Na tę przykrą dolegliwość uskarża się ok. 1% populacji.
Jakie są przyczyny nadmiernej potliwości?
Za wzmożoną potliwość mogą odpowiadać uwarunkowania genetyczne oraz nadmierne pobudzenie autonomicznego układu nerwowego.
Co należy wiedzieć o zabiegu?
Przed zabiegiem określamy szczegółowe obszar nadmiernej potliwości. Przeprowadzamy prosty test jodowo-skrobiowy (test Minora), co oznacza, że smarujemy jodyną wytypowane miejsca, a następnie posypujemy je skrobią ziemniaczaną. Obszary, w których mamy do czynienia z nadmierną potliwością po kilkunastu sekundach staną się ciemniejsze. Mając ustalone problematyczne pola, przystąpimy do zabiegu. Mała ilość toksyny botulinowej zostanie wstrzyknięta w zaznaczone miejsca.
Jak długo efekt będzie się utrzymywał?
Z pewnością efekt działania toksyny botulinowej odczujesz już w czasie od kilku do kilkunastu dni po zabiegu. Utrzyma się on od 6 do 8 miesięcy. Po tym okresie zabieg należy powtórzyć.
Jak wygląda kwestia bolesności zabiegu?
Stopień bolesności tego zabiegu jest niewielki. W przypadku niskiego progu wrażliwości na ból możemy zastosować miejscowe znieczulenie. Używamy wówczas kremu.
Kiedy nie jest wskazane stosowanie toksyny botulinowej?
- nadwrażliwość na elementy składowe botoksu,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- przyjmowanie leków takich jak: D-penicylamina, aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.), pankuronium,
- tubokuraryna, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, polimyksyn, tetracyklina i cyklosporyna), pamiętaj, że jeżeli stosowanie leków zakończyło się w okresie krótszym niż tydzień, nie możesz skorzystać z zabiegu,
- zaburzenie krzepliwości krwi,
- infekcje skóry, występujące w danych miejscach,
- ciąża oraz laktacja.
Informacje o zabiegu
Znieczulenie TAK/NIE
Czas utrzymywania efektów 6-12 miesięcy
Zdolność do pracy TAK